Postauksen kuvat otettu 2. huhtikuuta Tallinnan MaarjamƤellƤ.
HyvƤƤ palmusunnuntaita kaikille!Toivottavasto siellƤ on sujunut viikonloppu kivoissa merkeissƤ ja ehkƤ jopa on kƤynyt pikkunoitia oven takana virpomassa. Hassua muuten, kuinka paljon virpomisperinne on muuttunut ihan viimeisen 15 vuoden aikana. Itse kƤvin todella pitkƤƤn virpomassa ja kuudennen luokan pƤƤsiƤinen taisi olla viimeisiƤ palmusunnuntaita, jolloin ei enƤƤ lƤhdetty kiertƤmƤƤn ovia virpomisvitsojen kanssa. Esimerkiksi koko sinƤ aikana, kun olen asunut yksin, ei ole oman oveni takana kƤynyt yhtƤkƤƤn virpojaa. Alaovemmekin oli pƤivƤsaikaan auki ja viereisissƤ taloissa asui pieniƤ lapsia. Harmi sinƤnsƤ, sillƤ itselle ainakin sisarusten ja kavereiden kanssa virpomaan lƤhtƶ oli pƤƤsiƤisen kohokohtia raeruohon kasvatuksen (ja suklaamunien!) ohella. Viron pƤƤsiƤisperinteisiin en ole sen kummemmin perehtynyt, mutta eilen tuli ostettua viehƤttƤviltƤ virolaisrouvilta urbaanina citynaisena pajunvitsoja kotia koristamaan!
TƤmƤ viikko on mennyt aivan ƤlyttƶmƤn nopeasti. Mainitsinkin, ettƤ olin maanantaista perjantaihin kouluttautumassa uuteen tyƶhƶni Suomessa, joten kotiin palasin vasta perjantaina illalla. Viikko oli todella raskas, koska ala, jolla nyt tyƶskentelen, on itselle tƤysin uusi. SisƤistettƤvƤƤ on ihan kamalasti, mutta luojan kiitos koulutuksen myƶtƤ aloin olemaan entistƤ enemmƤn innoissani tyƶstƤni ja sen sisƤllƶstƤ, kuin mitƤ olin aikaisemmin. Tyƶ on todella monipuolista, inspiroivaa sekƤ palkitsevaa, jossa on mahdollista kehittyƤ jatkuvasti. Nyt on sellainen tunne, ettƤ loputkin palaset elƤmƤni suhteen ovat loksahdelleet takaisin paikoilleen. Rakastan Tallinnaa, olen saanut jo yhden ihanan ystƤvƤn, olen innoissani uudesta tyƶstƤni ja odotan arjen pyƶrhtƤmistƤ kƤyntiin. Tallinna ja tallinnakoti tuntuu kodilta ja sydƤmessƤ on jƤlleen se tunne, ettƤ mun on hyvƤ olla - tƤssƤ ja nyt.
Blogiani useamman vuoden lukeneet varmasti muistavat kamppailuni vatsavaivojen kanssa. Oireina on ollut turvotusta ja mahakipua, millon mikƤkin ruoka-aine on laukaissut reaktion ja keliakia- sekƤ laktoosi-intoleranssikokeet ovat olleet negatiivisia. Vaihtoehtona on vain ollut opetalla elƤmƤƤn tƤmƤn kanssa ja olla todella varovainen syƶmieni ruokien kanssa. TƤmƤ viikko oli kuitenkin oikea kauhujen viikko, sillƤ kroppani lƤhti reagoimaan ennennƤkemƤttƶmƤllƤ tavalla joka-aamuiseen hotelliaamiaiseen, epƤtavallisiin lounaisiin sekƤ omituiseen ruokailuun - uutta ympƤristƶƤ unohtamatta.
Maanantaina aamulla olo oli vielƤ ihan ok, eikƤ laivalla aikaisin aamulla syƶmƤni buffet-aamiainen tehnyt mitƤƤn kovin kamalaa pientƤ turvotusta sekƤ vatsassa kuplimista lukuunottamatta. Osasin olla aika varovainen sen kanssa, mitƤ sƶin ja lautaselle valikoitui enimmƤkseen salaattia, kananmunia, leikkeleitƤ, marjoja pienellƤ mƤƤrƤllƤ rahkaa ja vehnƤleseitƤ ja niin edelleen. Meille kuului koko viikon lounas koulutuspaikan lounasruokalassa ja pƤivƤn ruokailut rytmittyivƤt suurin piirtein niin, ettƤ aamiaisen sƶin noin 07:30-08:30 vƤlillƤ, lounas yhden aikoihin ja hotellille iltakuuden aikaan pƤƤstyƤ sƶin illalla jotain kaupasta saatavaa ruokaa. Aamiainen ja varsinkin lounas olivat aina todella runsaita, koska nƤlkƤ oli aivan tajuton aamulla sekƤ lounasaikaan. Lounaalla tarjolla olevat ruoat olivat vielƤ todella herkullisia ja vaikka jƤtin kaikki itselle huonoiten sopivat ruoat syƶmƤttƤ, kuten pastat ja leivƤt, ei vatsani tykƤnnyt tƤstƤ yhtƤƤn.
Oletettavasti runsas istuminen, todella erilainen ruokailu verrattuna normaaliin ja stressitila kaikesta uudesta laukaisivat jonkin reaktion, ettƤ kehoni alkoi kerƤƤmƤƤn nestettƤ ihan jƤrkyttƤviƤ mƤƤriƤ. Tiistaina viikonloppuna hyvin kiinni mennyt takkini ei meinannut enƤƤ mahtua kiinni, reiteni ja erityisesti pohkeeni turposivat nesteestƤ kivikoviksi pƶkkelƶiksi ja kaupan pƤƤlle vatsani ja koko keskivartaloni lƤhti turpoamaan aivan muodottomaksi. Keskiviikkona mukanani olleet farkut eivƤt mahtuneet enƤƤ pƤƤlle ja jouduinkin pitƤmƤƤn viimeiset kolme pƤivƤƤ jalassa jumppatrikoita. Nesteisyys ei ulottunut ainoastaan keski- ja alavartaloon, vaan sitƤ kertyi myƶs kasvoihin. NƤytin aivan jƤrkyttƤvƤltƤ ja stressasin, mitƤ hemmettiƤ oikein tapahtuu, joka ei luonnollisestikaan helpottanut oloa.
Perjantai-iltana kotiin pƤƤstyƤ olo oli entistƤ pahempi, eikƤ esimerkiksi vartalostani lƶytynyt ollenkaan kaarta lantion ja vyƶtƤrƶn vƤlistƤ. VyƶtƤrƶn tilalla oli ulospƤin selvƤsti levenevƤ kohta ja normaalisti, vielƤ sunnuntai-iltanankin, lƶysƤsti istuvat kotihousuni nuolivat vartaloani. Voitte katsoa kuvan vatsaturvotuksestƤ tƤƤltƤ (klik). KƤvin huvikseni sinƤ iltana vaa'alla ja paino oli kymmenen kiloa enemmƤn, kuin viime viikon torstaina, jolloin olin punninnut itseni illalla vaa'an tullessa vastaan muuttolaatikosta. Ei mikƤƤn ihme, ettƤ penikoita oli sƤrkenyt koko viikon, vaikka kƤvelyƤ tuli hƤdin tuskin 2 000 askelta enemmƤn pƤivƤssƤ. Umetushan voi nostaa painoa useita kiloja, mutta itse en kƤrsinyt viikon aikana lainkaan ummetuksesta, vaan vatsa toimi vƤhƤn liiankin hyvin.
Ensi viikolla minun pitƤƤ hoitaa
itselleni oma lƤƤkƤri ja ajattelin heti sen saatuani varailla aikaa
vastaanotolle, sekƤ pyytƤƤ ainakin maksa-arvojen tarkistuksen. Minulla
on ollut jo vuosia maksa-arvot koholla jostain kummallisesta syystƤ,
sillƤ kƤytƤn alkoholia ƤƤrimmƤisen vƤhƤn ja selvƤsti alle keski-arvon.
Maksan tai munuaisten vajaatoiminta voi aiheuttaa nesteen ƤkillistƤ
kertymistƤ kehoon, joten haluan varmuudeksi poissulkea, ettei
maksa-arvoni ole taas pompanneet koholle. NƤiden vatsavaivojen kanssa
elƤminen on niin helvetin turhauttavaa, mutta onni onnettomuudessa
tƤllaista vastaavaa ei ole koskaan aikaisemmin tapahtunut! Esimerkiksi
Meksikon lomalla reilu vuosi sitten kƤrsin todella pahasta
turvotuksesta, mutta ikinƤ aikaisemmin ei ole kehoni kerƤnnyt nestettƤ
tƤllƤ tavalla. Edes pitkƤt lentomatkat eivƤt ole kerƤnneet jalkoihini
nestettƤ.
Stressi ja erilainen ruokailu pisti koko kehoni sekaisin ja suoliston koville. KƤvin eilen illalla vaa'alla ja nestettƤ oli poistunut kropasta yli viisi kiloa 24 tunnissa ihan vain sillƤ, ettƤ palasin normaaliin ympƤristƶƶn, sƶin taas "normaaleja" ruokiani tarkasti FODMAP-ruokavaliota seuraten ja ostin suoliston tasapainoituksen tueksi vielƤ todella tehokasta maitohappobakteeria, Bioteekin Probiootti Compia, sekƤ Colonic Plus Silica piioksidigeeliƤ.LisƤksi olen juonut pari kertaa pƤivƤssƤ ennen ruokailua ruokalusikallisen veteen laimennettua omenaviinietikkaa, joka muun muassa auttaa ruoansulatuksessa sekƤ tasapainottaa mahahappojen mƤƤrƤƤ. Suoliston parantuminen niin sanotusta shokkitilasta ja tulehtumisesta vie aikaa, mutta nyt pitƤƤ vain olla kƤrsivƤllinen, noudattaa erityistƤ tarkkuutta syƶmisten suhteen ja olla onnellinen siitƤ, ettƤ nesteen kertyminen lakkasi vƤlittƶmƤsti, kun palasin takaisin kotiin. TƤstƤ tuli opittua, ettƤ stressi on vatsan pahin vihollinen!
Onko teille muille IBS:stƤ kƤrsiville tapahtunut vastaavaa nesteen kertymistƤ tai kerrottavana saman tyyppisiƤ kauhutarinoita?
LisƤƤ postauksia aiheesta:
IkƤvƤ kuulla tuosta sun mahasta. Mullakin on jotain ongelmaa, mutta ei tuossa mittakaavassa kyllƤ turvotusta. LisƤksi mulla on PMS:ƤƤn liittyen hirveƤt suolisto-ongelmat, ilmavaivat, lƶysyys, nesteilyt, mutta tuo sun kuva oli hurja. KyllƤhƤn nƤiden kanssa oppii jotenkin elƤmƤƤn, mutta just nuo ruokailut juhlissa ja muissa tilaisuuksissa on hankalia ja sitten vielƤ kun etukƤteen jo jƤnnittƤƤ, ettƤ mitenhƤn tƤssƤ kƤy.
VastaaPoistaOlen kuullut, ettƤ PMS oireet on joillakin todella pahoja, juuri tuossa mittakaavassa, kuin kerroit. Ei ole helppoa olla nainen! :D
PoistaSamaistun niin tuohon stressaamiseen, kun "tƤytyy" syƶdƤ ei-turvallisessa ympƤristƶssƤ. Ja juuri tuo jƤnnittƤminen ja stressaus ennen tilannetta ei luonnollisesti helpota asiaa ollenkaan. Onneksi mm. maidottomuus ja gluteenittomuus on pinnalla, joten meitƤ vatsavammaisia on ajateltu entistƤ enemmƤn :)
Jotkut valmisteet, esim vihreƤ tee kapselit voivat nostaa maksa-arvoja, mulla kƤvi nƤin ja siihen loppui ylimƤƤrƤisten "vitamiinien" yms popsiminen! TƤllƤ hetkellƤ syƶn vain d-vitamiinia, kalkkitabl, omega ja maitohappobakt.
VastaaPoistaen olekaan tiennyt tuosta, ettƤ vihreƤ tee-kapselit voivat nostaa maksa-arvoja! Ne eivƤt ole olleet yli vuoteen kƤytƶssƤ, mutta kuitenkin. PitƤƤ itsekin tutkailla vƤhƤn mitƤ kaikkea tulee aamuisin popsittua, kiitos vinkistƤ! en ole huomannut yhdistƤƤ niiden kohoamista etenkƤƤn vitamiineihin :)
PoistaTuttua tuo vatsan turpoaminen, mutta nestettƤ mulle ei ole koskaan kertynyt. MitƤƤn ns. erilaista tai uutta ei uskalla syƶdƤ, koska maha voi turvota hetkessƤ jƤƤtƤvƤksi laatikoksi ja tuntuu, ettƤ se pamahtaa hetkenƤ minƤ hyvƤnsƤ. Kipu on myƶs sen verran voimakas, ettƤ istuminen tai liikkuminen on tyƶlƤstƤ. Onneksi tutulla kaavalla syƶminen pitƤƤ ikƤvƤt yllƤtykset melko hyvin loitolla. TƤhƤn alkaa olla jo niin tottunut etten osaa edes kuvitella millaista olisi voida syƶdƤ mitƤ mieli tekee.
VastaaPoistaNopeasti siihen onneksi sopeutuu, ettei voi laittaa suuhunsa ihan mitƤ tahansa ilman jƤlkiseuraamuksia. IKƤvƤƤhƤn tƤmƤ kuitenkin on, mutta onneksi ei tarvitse kamppailla yksin!
PoistaIkƤvƤ kuulla oireistasi :/ Kuulostavat tosin kovin tutuilta ja voin samaistua oloosi. ItsellƤni kƤvi samantyylinen reaktio Lontoon reissulla, kroppa kerƤsi valehtelematta 10 kg nestettƤ ja olo oli reissussa aivan jƤrkyttƤvƤ. NykyƤƤn pƤrjƤƤn tiukalla FODMAP-ruokavaliolla, mutta aina, jos "joutuu" syƶmƤƤn normaalista poiketen reissussa, kylƤillessƤ tms. niin kropalla menee aikaa palautua normaalitilaan jopa useampi viikko.
VastaaPoistaVoi ei! Voin kuvitella, ettƤ meni fiilis lomasta ihan tƤysin tuon vuoksi :/
PoistaHei! Googlettamalla lƶysin tƤhƤn blogiin. Fiilikseni on uskomaton! Mulla on kertynyt nesteitƤ elimistƶƶn nyt pari vuotta, paino noussut 30kg ja olen turvonnut pƶkkelƶ. Mulla on IBS diagnoosi, mutta kun sen sain ei hoidosta puhuttu mitƤƤn. Joten sen olen antanut vain olla. Nyt suljettiin juuri lihomista aiheuttavia tekijƶitƤ pois lƤƤkƤrissƤ. Ainoa mikƤ lƶytyi oli lievƤ uniapnea ja omalla tutkimisella maksa-arvot nousseet puolella 3kk aikana. Vastaus kaikkeen vain ettƤ laihduta. Kyseiset lƤƤkƤrit eivƤt tiedƤ mun sairastavan IBS:sƤƤ, koska en sitƤ itsekkƤƤn muista. (Lukuisia sairauksia ja paikkakuntien vaihdoksia...) TƤmƤ kirjoitus valaisi todella paljon! Onneks vaadin uuden maksakontrollin. (LƤƤkƤrillƤ ei ollut syksyn maksa-arvojen tuloksia...) Kokeilen noita lisƤvalmisteita ja jƤtƤn ruiksen pois ruokavaliosta. Muuten aika foodmappia meillƤ noudatetaan. š
VastaaPoista