Olin melkein jo tyytynyt kohtalooni, ettƤ proteiinipannarit eivƤt mene dieettini makroihin ilman aamupuurosta luopumista. Olen yrittƤnyt tehdƤ pannareita Fastin puddingjauheilla sekƤ perus prodejauheilla ilman banaania ja/tai kaurahiutaleita, mutta eipƤ siitƤ mitƤƤn muuta ole tullut kuin sulanutta proteiinia paistinpannulla. Viime viikolla bongasin Voimariini-blogista pari pudding-jauheeseen tehtyƤ pannariohjetta, joissa oli kƤytetty Mannisen pudding-jauhetta sekƤ pelkkƤƤ maitoa tai vettƤ. En meinannut uskoa silmiƤni. Ilmeisesti Mannisen ja Fastin pudeissa on jokin ihmeellinen eroavaisuus, jonka vuoksi toinen ei sovellu yhtƤƤn kuumentamiseen sellaisenaa.
TƤnƤƤn kƤvin lounastauolla Fitnesstukun* Lƶnnrotinkadun myymƤlƤssƤ hakemassa itselleni kilon pƶntƶn Mannisen vaniljan makuista pudding-jauhetta* ja sormet syyhyten jƤin odottelemaan iltaa, jolloin pƤƤsen treenin jƤlkeiseksi ateriaksi paistelemaan itselleni pannareita. Ja voi kyllƤ, tƤmƤ toimi moitteettomasti!
Laitoin 35g puddingjauhetta 1,5dl rasvatonta maitoa, josta tuli kolme pienehkƶƤ pannaria. LisƤksi sekoitin 50g maitorahkaa tilkkaan maitoa "kermavaahdoksi" ja muussasin sulatettuja vadelmia pƤƤlliseksi. Voi pojat, ettƤ oli hyvƤƤ! Koko Satsissa oli kaloreita vain 222kcal (P 39g/H 12g/R 1,3g). Prodea tohon tulee aika reilusti, mutta eipƤ se nyt niin justiinsa ole. Taikinan sekaan voi myƶskin lisƤtƤ ƶlyƤ, mutta nyt jƤtin sen pois koska treenin jƤlkeen ei suositella syƶtƤvƤksi rasvoja, koska se hidastaa proteiinin imeytymistƤ.
TƤƤltƤ muuten lƶytyy myƶskin aikaisemmin tekemƤni arvostelu Mannisen puddingeista :-) Ei todellakaan mennyt hukkaan tuo 35,90e ja nyt harmittaa suunnattomasti, kun olen ostanut kaappiin muutaman pussin eri makuisia Fastin puddingeja, koska nƤmƤ Manniset ovat paljon paremman makuisia. Jotenkin ollut vaan liian helppo kauppareissun yhteydessƤ ostaa niitƤ Fasteja. No, tƤstƤ taas opimme!
Mitennniiin Fast ei sovellu kuumentamiseen sellaisenaan vai mitƤ tarkoitit?
VastaaPoistaMulla oli kerran kananmunat loppu ja tein juuri fastin puddingista, maidosta ja kaurahiutaleista lƤtyn ja tuli kyllƤ todella hyvƤnmakuinen! eihƤn se kasassa kovin hyvin pysyny mutta maku oli kyll oikei hyvƤ.
Kyse olikin lettujen tekemisestƤ ilman esimerkiksi niitƤ kaurahiutaleita, kuten tekstissƤ kirjoitin
PoistaJoo mutta luulen ettei sillƤ 1rkl kaurahiutaleita ole kovinkaan suurta merkitystƤ...
PoistaEiks ne banaani- munaletutkaan sovi dieettiin? NehƤn on helppoja ja tosi hyviƤ. :)
VastaaPoistaBanaanissa on liikaa hiilareita ja mƤ en oikeen tykkƤƤ niistƤ muutenkaan :(
PoistaPitƤis itsekin ottaa toi pudding testiin.. Ostan kyllƤ suosiolla Mannista, mitƤ oon kuullut, niin pitƤis olla parempi maku ja koostumus muutenkin kun Fastissa :)
VastaaPoista