Mulla on ollut tƤmƤ teksti auki yli kolme tuntia ja nyt vasta sain selkoa, mistƤ tarkkaan kirjoittaisin. En halunnut tƤstƤ mitƤƤn aivoriiheƤ ja sekavaa. Lopulta pƤƤdyin aiheeseen yksinƤisyys. Olen joskus kauan sitten kirjoittanut aiheesta ja tekstiin tulleen kommentin ansiosta halusin taas kirjoittaa tƤstƤ.
Luulin ammattikorkean alkaessa tammikuussa saavani todella paljon uusia kavereita, mutta toisin kƤvi. Koska koulu on tosi itsenƤistƤ emmekƤ ole pahemmin tekemisissƤ muiden saman vuosikurssilaisten kanssa, on ystƤvystyminen todella vaikeaa. TƤllƤ hetkellƤ edes hƤdin tuskin moikkailemme toisillemme kƤytƤvillƤ tƶrmƤtessƤ. Onneksi uskon tƤhƤn tulevan muutos, kun vaihdan normaalille liiketalouden linjalle ensi syksynƤ ja aloitan uusien kanssa, vaikka olenkin kƤynyt amk:ta jo lukukauden kauemmin.
Ruotsissa ollessa oli koko ajan tekemistƤ kavereiden kanssa ja olimmekin Petran kanssa kuin paita ja peppu. Se oli juuri sellaista ystƤvyyttƤ jota kaipaan tƤƤllƤ Suomessa. KƤvimme paljon kahvilla ulkona, vietimme leffailtoja, teimme ruokaa yhdessƤ, Petra vietti monia ƶitƤ luonani ja vƤlillƤ saatoimme vain olla hiljaa ja datailla. TƤstƤ syystƤ varmaankin kaipaan Ruotsia todella usein, koska tiedƤn Petran olevan siellƤ. Kaikki oli niin helppoa, koska asuimme todella lƤhekkƤin.
TƤƤllƤ mulla on muutama tƤrkeƤ ystƤvƤ kuten Cristiina, jota pyrin tapaamaan noin kerran viikossa. Asutaan kuitenkin eri paikkakunnilla ja meidƤn tyƶajat menevƤt usein niin ristiin, ettƤ nƤkemisten sovittaminen on hankalaa ja tƤstƤ syystƤ teemmekin yleensƤ jotain spessua nƤhdessƤmme, kuten kƤymme leffassa tai syƶmƤssƤ. Kuitenkin kaikki asuvat toisella paikkakunnalla, joten nƤkeminen on hankalaa aikataulujen vuoksi. TƤstƤ syystƤ haluisin jonkun ystƤvƤn, joka on lƤhellƤ.
TƤllƤ hetkellƤ vielƤ enemmƤn turhauttaa tƤƤ yksinƤisyys, kun en edes pƤƤse urheilemaan kunnolla. Polvi on ollut viime aikoina todella kipeƤ, eikƤ ole tullut mieleenkƤƤn urheilla sitƤ vƤhƤƤ, mitƤ pystyisin tekemƤƤn rasittamatta polvea. Ennen tƤtƤ polven rikki menoa sain yksinƤiset hetket kuitattua salille menolla. TƤnƤkin viikonloppuna olen tƶiden lisƤksi vain istunut himassa. No okei, eilen kƤvinkin yhdellƤ ja olisin voinut jatkaa baariin, mutta olin ihan kamalan vƤsynyt. Ei se kuitenkaan ole sama asia. TƤnƤƤnkin olin vain puoli kahteen tƶissƤ, joten olisi ollut lƤhes koko pƤivƤ aikaa tehdƤ jotain. No mitƤ tein? KƤvin solkussa ja kaupassa, katsoin telkkaa, nukuin parin tunnin pƤikkƤrit ja datailin. Cool.
Olen tosi onnellinen tƤllƤ hetkellƤ, mutta olen havahtunut kavereiden ja ystƤvien puutteeseen tƤnƤ viikonloppuna. Nyt vielƤ tyƶtkin vƤhenevƤt, koska tein tƤnƤƤn viimeisen pƤivƤn laskettelukeskuksessa, joten aikaa olla yksin on enemmƤn. No ehkƤ mƤ jotain keksin.


tiedƤn tunteen. :/
VastaaPoistaihanaa mikael ettƤ kirjoitat tƤllaista syvƤllistƤ tekstiƤ tƤhƤn ♥ samaistuin kirjoitukseesi, koska kƤyn samanlaisia ajatuksia lƤpi. muutin syksyllƤ lapista pƤƤkaupunkiseudulle opiskelemaan, enkƤ ole juurikin tuon itsenƤisen opiskelun takia saanut uusia ystƤviƤ. onneksi on urheilu joka pelastaa monet yksinƤiset hetket. kaikkea hyvƤƤ sulle ja toivottavasti polves parantuu pian ♥ vaikka sun blogis on ihanan turhamainen, niin nƤƤ sun syvƤlliset tekstit on kaikkein parhaimpia :)
VastaaPoistaVoih, pystyn niin samaistumaan sun kanssa tƤssƤ asiassa. Muutin syksyllƤ uudelle paikkakunnalle ja kuvittelin saavani uusia kavereita uudesta koulusta ja muutenkin.. PlƤ, luokkakavereiden kanssa ollaan niin erilaisia, etten ole ystƤvystynyt kenenkƤƤn kanssa, mutta yksinƤisyyttƤ helpottaa vanha ystƤvƤ, jonka kanssa tutustuin uudestaan ja muita kavereita ei sitten olekkaan. poikaystƤvƤkin on armeijassa niin eipƤs siitƤ ole arkisin helpottamaan asiaa.
VastaaPoistaEn tarvitse kauheaa kaverikasaa ja kaukaiset ystƤvƤt on korvaamattomia, mutta kyllƤ jokainen kaipaa sitƤ pientƤ vaihtelua arkeen ja kun ei nuo kalenterit aika kavereiden kanssa mene yhteen niin jo on yksinƤistƤ :( Ja tƤmƤ samalla paikkakunnalla asuva kaveri muuttaa syksyllƤ etelƤƤn niin vielƤ vuosi tƤtƤ odottamista, ettƤ pƤƤsen taas muuttamaan eri kaupunkiin ja toivottavasti saisin sieltƤ uusia ystƤviƤ ja jos en saa niin sitten vanhojen kanssa enitistƤ enemmƤn yhteyttƤ. Ja tosi ystƤvƤ osaa olla reilu ja pitƤƤ yhteyttƤ pitkƤnkin ajan jƤlkeen, oli matka lyhyt tai pitkƤ :)
Voimia<3
Just tƤmmƶsten postausten takia sƤ olet niin ainutlaatuinen bloggaaja. Kun muut hƶpisee uusista ostoksistaan ja esittelee iƤnikuisia pƤivƤn asujaan, tulee sulta jotain aivan uskomattoman sympaattisia ja henkilƶkohtaisiakin juttuja, mitkƤ ainakin mua itseƤni kiinnostaa ja koskettaa rutkasti enemmƤn. Oot aivan ihana Mikaela! <3
VastaaPoistatoivottavasti tiedƤt, ettƤ mƤ olen aina puhelinsoiton / viestin pƤƤssƤ <3
VastaaPoistaolen samaa mieltƤ muiden kanssa. luen blogiasi koska olet oma itsesi <3 olen lukenut jo yli 1.5 vuotta?? noin.. mutta olet ihana tyyppi!
VastaaPoistaMƤ en osaa samastua tƤhƤn kunnolla, koska mulla on jo vuosia ollut paljon hyviƤ ystƤviƤ sekƤ myƶs ihan niitƤ kavereita. Viihdyn kuitenkin loistavasti yksinkin enkƤ jaksa aina olla nƤkemƤssƤ jotain. SiinƤ mielessƤ osaan samastua. MƤkin hoidan kaikki shoppailut ja monet leffakƤynnitkin yksin, koska yksin on vaan vƤlillƤ kiva olla. :D YksinƤisyys ei kuitenkaan ole kivaa ja kaikki tarvitsee ihmisiƤ, joille kertoa ne hyvƤt ja huonot asiat elƤmƤstƤƤn.
VastaaPoistaMulla on kuitenkin sellanen vinkki ettƤ jos sulla on parikin sellasta "ihan ookoo kaveria", niin ehkƤ jos niihin ottaa vaikka yhteyttƤ niin eihƤn sitƤ tiedƤ, ettƤ jos tutustuukin paremmin ja niistƤ saa enemmƤn seuraa. Niin mƤkin oikeastaan olen pari lƤheistƤkin ystƤvƤƤ saanut, ettƤ se on lƤhtenyt sellasesta tuttavuudesta. :) NetistƤkin voi lƶytƤƤ ystƤviƤ! MitƤ vanhemmaksi tulee niin sitƤ vaikeampaahan se jotenkin on, mutta tiedƤn monia, jotka ovat tutustuneet hyvƤƤn ystƤvƤƤnsƤ about baarin vessassa. :D Itse tutustuin yhteen lƤheiseen ystƤvƤƤni salilla ja tajuttiin ettƤ meillƤ on ihan jƤrjettƶmƤsti yhteistƤ, ja nyt suunnitellaan ettƤ muutetaan kƤmppiksiksi. Niin se elƤmƤ yllƤttƤƤ, kun on avoin ihmisille! En siis vƤitƤ, ettet olisi, vaan ylipƤƤtƤnsƤ. :D
Olen samaa mieltƤ kanssasi. Kirjoitinkin ystƤvƤnpƤivƤnƤ hieman samasta asiasta, mitƤ ystƤvyys merkitsee minulle.. Toisinaan kaipaan seuraa, ja en ole tutustunut kuin 1 ihmiseen koulusta, jos hƤneenkƤƤn kunnolla..
VastaaPoistaMinulla ei ole koskaan ollut oikeita hyviƤ ystƤviƤ. Olen hengaillut ala-asteelta asti samojen ihmisten kanssa, joista en edes erityisemmin pidƤ. Moni varmaan ihmettelee, ettƤ miksi. Mutta niin se vain menee joskus. Jos ei saa uusia ystƤviƤ, ei sitƤ voi vanhojakaan hylƤtƤ, koska oman mielenterveydenkin takia ihmisellƤ pitƤƤ olla joskus seuraa :D
VastaaPoistaMinulla on kaksi ystƤvƤƤ, joista oikeasti pidƤn ja joidenka kanssa olen samalla aaltopituudella. NƤmƤ ihmiset vaan ovat tietenkin juuri ne, joilla on eniten tƶitƤ ja muita menoja ja siksi heitƤ nƤkee vain harvoin. Nyt muutin uudelle paikkakunnallekin, joten sekin vƤhentƤƤ tapaamisia.
Aloitin uuden koulun myƶs ja oletin, ettƤ saisin paljon uusia kavereita, mutta nyt ei ainakaan vielƤ ole kolmen kuukauden aikana tullut sellaisia, joidenka kanssa vapaa-ajalla olisi. Ihania ihmisiƤ on kyllƤ paljon ja koulussa olenkin tiettyjen ihmisten kanssa koko ajan. Saa nƤhdƤ mitƤ tapahtuu tulevaisuudessa :)
Mutta siis ihan tsempatakseni sanoisin, ettƤ kyllƤ niitƤ vielƤ joskus lƶytyy ja ei kaikilla tosiaan ole niitƤ bestiksiƤ! Usein kun blogeja lukee, tulee kamala kateus kun kaikilla on ah niin ihania tyttƶystƤviƤ, joille voi kertoa mitƤ tahansa ja itsellƤ ei ole yhtƤƤn.
Minulla on kuitenkin puoliso ja ihana sisko, jotka ehdottomasti ovat parhaita ystƤviƤni. Onneksi. Kamalaa on heillƤ, jolla ei ole ketƤƤn :/
SinƤkin lƶydƤt varmasti vielƤ puolison ja ystƤviƤ. ViimeistƤƤn sitten koulusta tai ehkƤ nyt uudesta tyƶpaikasta :)Opiskelujen alettua ystƤviƤ ei edes niin paljon kaipaa, kun vapaa-aikaakaan ei ole :D
Toivottavasti saat hyviƤ ystƤviƤ tyƶkavereistasi!! Se helpottaisi varmasti oloa. TsemppiƤ ja jaksamista! <3
VastaaPoistaVoin samaistua tekstiisi ja mielestƤni oli hyvin lohduttavaa, ettƤ meitƤ on muitakin. Uusiin ihmisiin on helppo tutustua, mutta hyvƤƤ ystƤvyyttƤ ei niin vain rakenneta. TsemppiƤ sinulle :)
VastaaPoistaSun blogi on just tƤn takia yks parhaimmista, tƤssƤ on mukana inhimillisyys. Ei pelkkƤƤ muotia ja juhlimista, mitƤ joka blogi tuntuu olevan pullollaan. oot ihanan rohkee nainen, kun pystyt jakaa nƤinkin henkilƶkohtaisia juttuja :)
VastaaPoistavoin kans just niin hyvin samastua sun tunteisiin. ite kƤyn tƶis tai koulus ja sit hengaankin kotona yksin tai venaan vaan sitƤ hetkeƤ, ettƤ poikakaveri tulis koneelle kanssa. Mulla ei oo Suomessa mitƤƤn muuta kuin mun perhe ja se ainoo perheen ulkopuolinen tƤrkee ihminen asuu ulkomailla...
Koulu ahdistaa, koska siellƤ ei oo ketƤƤn. Onneks nyt on harjottelu, joten ei kouluun tartte mennƤ.
Ite tosin en osaa edes tutustua kehenkƤƤn, koska en kestƤ enƤƤ menettƤƤ ketƤƤn. kaikki ystƤvyyssuhteet vaan on kuollu, kun kaverit on muuttunut toisiks ihmisiks tai niillƤ ei oo enƤƤ ollu aikaa mulle, kun ne on rakastunut / lƶytƤnyt uusia kavereita.
Oli pakko avautua :D Mutta tsemppiƤ sulle.
Mulla oli muutama vuos sitten aivan sama juttu. Jotenkin nautin aluks tosi paljon siitƤ yksinolosta, mutta sitten kun havahduin et ois kiva joskus liikkua neljƤn seinƤn sisƤltƤ ulos, niin eipƤ ollukkaa oikein ketƤƤn kelle ois viittiny soittaa.
VastaaPoistaVuosien takainen ei-niin-hyvƤ kaveri kutsui mut yllƤttƤen sen synttƤreille ja pƤƤtin et meen, niin kerranki voin olla ylpee itestƤni ettƤ sain itteni ihmisten ilmoille. Tutustuin tƤhƤn vanhaan kaveriin uudelleen ja hƤnen kaveripiiriinsƤ, vietettiin ihan mielettƶmƤn hauskat synttƤrit ja pian olinki jo yks kaveriporukasta.
Toinen tƤllƤnen kavereiden hankkiminen tapahtu melko tietoisesti, kun sain uudelta paikkakunnalta tƶitƤ ja en tuntenu sieltƤ ketƤƤn. PƤƤtin vaan ettƤ nyt kyllƤ tutustun nƤihin mun tyƶkavereihin hyvin, tutustuin sitten, kyselin ja kerroin paljon itestƤni ja jƤrkkƤsin meille illan ulkona joskus ihan alkuaikoina. NykyƤƤn hengaillaan ja soitellaan paljon yhessƤ tƶiden ulkopuolella ja laskisin kaikki enemmƤnkin kavereiks ilman sitƤ tyƶ-etuliitettƤ :)
Ja sanon vielƤ, ettƤ se ei aina johdu itsestƤ, ettei esim. koulussa lƶydƤ kavereita. Joskus se tutustuminen jƤƤ vaan tosi pintapuoliseks ja kumpaakaan ei kiinnosta tutustua sen enempƤƤ. Mutta toivotaan et syksyllƤ pƤƤset sit samanhenkisten tyyppien seuraan! :)
Oot niin ihanan aito ja rohkea, kun kirjotat tƤmmƶsistƤ asioista!
VastaaPoistaIte huomaan usein, ettƤ olo on yksinƤinen vaikka mulla ystƤviƤ riittƤƤ ja juttuseuraa varmasti lƶytyisi. En tiedƤ mistƤ se tulee, ettƤ vaikka on ihmisten ympƤrƶimƤnƤ niin silti voi tuntua yksinƤiseltƤ. Kai se vaan on sitƤ, ettƤ kokee ettei kukaan oikeen ymmƤrrƤ tƤysin millanen oon... Silloin kannattaa vaan pysƤhtyƤ hetkeks ja miettiƤ kaikki rakkaat ihmiset mieleen ja olla kiitollinen ja tajuta, ettƤ kyllƤ niitƤ rakkaita lƶytyy !
Nyt vaan alat kunnolla tutustua esim sun tyƶkavereihin ja katot jos sieltƤ lƶytyis kivaa kahviseuraa!:) NƤissƤ asioissa kurjaa on se, ettƤ kukaan ei oikeen sun luo tule automaattisesti vaan pitƤƤ ite mennƤ ja yrittƤƤ tutustua!
TykkƤƤn itse olla kanssa paljon yksin ja joskus vietƤn itsekseni jopa kolme pƤivƤƤ putkeen enkƤ jaksa ottaa kehenkƤƤn kaveriin yhteyttƤ. EikƤ se ole sitƤ ettƤ en haluaisi tai ettƤ en koe ettƤ kaverini olisivat rakkaita minulle, vaan sitƤ ettƤ viihdyn myƶs yksin ja vƤlillƤ tarvitsen sitƤ omaa aikaa. Olen siis samaa ikƤluokkaa kun sinƤ :) En pystyisi myƶskƤƤn olla osallisena mihinkƤƤn isoon kaveriporukkaan.
VastaaPoistaMinulla on yllƤtyksekseni tƤstƤ huolimatta iso kaveripiiri. MelkeinpƤ kaikki ovat eri paikkakunnilta ja muutama asuu tƤllƤhetkellƤ ulkomailla. Nyt olen havahtunut siihen ettƤ niitƤ lƶytyy jopa liikaa, jonka takia olen ahdistunut ja joudun nykyƤƤn sanomaan yhƤ enemmƤn ei kavereitten treffauspyynnƶille koska aika ei yksinkertaisesti riitƤ. TƤmƤ tilanne ei tunnu miellyttƤvƤltƤ itselleni joka rakastaa olla myƶs yksin, joten en tiedƤ mitƤ mun kannattais tehdƤ, koska kavereitten "karsiminenkaan" ei kuulosta hyvƤltƤ korvaan..
Sama homma, mutta toisaalta jos olen ollut paljon kavereiden kanssa, niin yksinolo sen jƤlkeen on mulle vƤlttƤmƤtƶntƤ - saa itse pƤƤttƤƤ kaiken ja rauhoittua, eikƤ tarvi murehtia muiden asioista. Eli tavallaan kun saan olla vaikka viikonloppuna muiden kanssa, niin sen jƤlkeen vetƤydyn luonnostaankin omiin oloihin. nautin siitƤ. Mulla on vielƤ sellainen piirre, ettƤ en osaa olla porukassa kovin hyvin, vaan minun on oltava tavallaan "kaveri kerrallaan", ehkƤ jonkun mielestƤ omituista, mutta toimii parhaiten minulla :) ps. Kiva, ettƤ tuli vƤhƤn syvƤllisempi aihe vƤlillƤ!
VastaaPoistaVoiiii <3
VastaaPoistaSinuun olisi niin ihana tutustua..
Ihanaa ettƤ joku on noin avoin ja aito :)
HyvƤ aihe ja joskus on tosiaan vaikeaa lƶytƤƤ etenkin samanlailla ajattelevia, periaatteessa ystƤviƤ voisi lƶytƤƤ ja moni on lƶytƤnytkin blogiharrastuksen kautta, minƤ en ole lƶytƤnyt sitƤ kautta yhtƤƤn ystƤvƤƤ. Mutta tietysti on paljon muitakin harrastuksia joista voi lƶytƤƤ kavereita, naisiin tutustuminen usein vaan jƤƤ lyhyeen kun toista ei sitten kiinnosta, ei ole aikaa tai jotain muuta, itse en jaksa pitƤƤ yhteyttƤ jos toinen ei vaikkapa kerro itsestƤƤn paljoa mitƤƤn. Minua on jopa haukuttu vƤhƤisen kaverimƤƤrƤn takia! mutta parempi vƤhemmƤn kuin suuri mƤƤrƤ ystƤviƤ joilla ei ole aikaa
VastaaPoistaYmmƤrrƤn niin hyvin mistƤ kirjoitat. Muutin miehen perƤssƤ uudelle paikkakunnalle, eikƤ tƤƤltƤ ole tullut kuin tuttuja, joilla on jo omat kaverit. Omat kaverit asuvat pƤƤkaupunkiseudulla, ja matka tuntuu liian raskaalta kuljettavaksi edes viikottain (puhumattakkaan junalippujen hinnoista). Aloitin hetki sitten myƶs uudessa tyƶpaikassa, mutta vielƤ ei ole tullut sellaisia ystƤvyyssuhteita, joita olisin toivonut. Toivottavasti tilanne tulee muuttumaan :/ Kiva kuulla, ettƤ muillakin tƤllƤisiƤ ongelmia.
VastaaPoistaĆƤƤh..oot ihana..voisinpa olla sun ystƤvƤ:)
VastaaPoista