Rainy days

tiistai 24. helmikuuta 2009

Kuva.

Vihaan lƤƤkƤreitƤ. TƤnƤƤn kƤvin poliklinikan lƤƤkƤrillƤ ja kauheeta paskaa tuli taas niskaan mun syƶmisestƤ. Puhuttiin taas siitƤ mikƤ olisi mun mielestƤ paras ruokavalio ("ananasta, hedelmiƤ, jogurttia, tai ettei olisi koskaan nƤlkƤ") ja siitƤ, mitƤ nyt tunnen ("ettƤ olisin onnellisempi, jos olisin laihempi"). LisƤksi kƤytiin pitkƤ keskustelu Pro-anasta ja Thinspirationista. SiitƤ, miten jotkut rankaisevat itseƤƤn, jos syƶvƤt tai menevƤt jƤƤkaapille, jotka nƤƤnnyttƤvƤt itseƤƤn tai kƤyttƤƤ kaikkia dieettejƤ. Sitten multa kysyttiin sitƤ, mitƤ ajattelen, kun nƤen kuvia siellƤ sivuilla tajuttoman laihoista ihmisistƤ ("ne on ihanan laihoja. Haluisin itekki olla yhtƤ laiha"). Oli tosi raskas keskustelu, mutta silti tuntui ihanalta kun sai puhua jollekin siitƤ, mikƤ on mulle tƤrkeƤƤ. Pro-ana ja ruuan ja syƶmisen ajattelu tƤyttƤƤ mun pƤivƤt melkein kokonaan. Haluan hallita itteƤni.

LisƤksi mulla on nyt n.2viikkoa ollut kurkku kipeƤ. SiellƤ on kait joku tulehdus, koska kynnet on raapineet kurkkua. ƄllƶttƤvƤƤ kun on hirveƤ maku suussa ja sattuu kun puhuu tai nielee. PitƤisi kƤydƤ nƤyttƤmƤssƤ sitƤ lƤƤkƤrissƤ... Ja se lƤƤkƤri kokeili mun nielurisat ja ne on kuulemma ihan turvonneet. Joudun kanssa kƤymƤƤn ensiviikolla labrassa (taas). TƤytyy varmistaa, ettei elektrolyytit oo tippunut yms.

Niin ja puhuttii siitƤ myƶs, jos mut ehkƤ tƤssƤ kevƤƤllƤ siirrettƤisiin HUSin syƶmishƤiriƶpoliklinikalle. Mun masennus on nykyƤƤn aika lievƤƤ, eikƤ viime sairaalakeikan jƤlkeen oo tullut itsetuhoisia ajatuksiakaan pahemmin. SyƶmishƤiriƶ tƤyttƤƤ mun koko elƤmƤn, en kerkeƤ miettimƤƤn muuta. Ja ehkƤ ne uudet lƤƤkkeet on auttanut masennusoireisiin.

Huomenna aamulla HyvinkƤƤlle sinne ravitsemusterapeutille... Kattoo jaksaako mennƤ kouluun sen jƤlkeen.

Kuvailtiin tƤnƤƤn valokuvauskurssilla studiokuvia. CrissestƤ otin pari kuvaa. NƤmƤ tosin oli testikuvia, jonka jƤlkeen otettiin kuvia filmillisellƤ jƤrjestelmƤkameralla. Piti ottaa sellanen sarjakuva jostakin tilanteesta, tunteesta yms.
TƤstƤ ekasta tykkƤƤn tosi paljon !


Niin. Ja tein eilen illalla toisesta farkkupaidasta hameen! Se oli jo valmiiksi vƤhƤn rikki. Ajattelin, ettƤ teen siitƤ Acid washin. MitƤ mieltƤ ootte, jƤtƤnkƶ tƤllƤiseksi vai vƤrjƤƤnkƶ kloriitilla?

PƤƤllƤ oli tƤnƤƤn Bikbokin valkoinen tunika ja Lindexin leggarit (nƤƤ ei ookkaan ihan wet lookit! EnemmƤn sellasta sukelluskangasta :D Mut kiiltƤƤ vƤhƤn)

Kaulassa vanha H&m koru ja ranteessa Nomination ja joku ketju.
Ulkona. Ainiin, laukku lontoosta.
TƤllƤset ne mun yli viikko sitten ostetut kirppissaappaat on! RakkauskengƤt! Sori huono kuva.

Vitutukseen kƤvin tƤnƤƤn ostamaan vyƶn LindexistƤ. Maksoi vaan 10,50e, koska mulla oli -30% alennusseteli. Ovh siis 14,95e

13 kommenttia:

  1. voi ihana vyƶ ! :) tuo hame on tuolleenkin kiva ainaki mun mielest ( :

    VastaaPoista
  2. Toi tunika on tosi kiva ja laukun voisin kƤydƤ varastamassa sulta! :D

    VastaaPoista
  3. "Vitsi mua ƤrsyttƤƤ, kun on shoppailemassa ja joka kerta tƶrmƤƤn ƤrsyttƤviin Ƥmmiin, jotka kattoo sut pƤƤstƤ varpaihin se tietty inhottava ilme naamalla. VƤlittƶmƤsti tulee huono fiilis ja tuntuu, ettƤ nƤyttƤƤ aivan hirveltƤ. Menee kokonaan fiilis" <--olet joskus kirjoittanut niin ja luin blogiasi niin pisti silmƤƤn olin lauantaina ideaparkissa ja siellƤ oli kaksi jtn muijaa jotka kyylƤs ihan kauheesti ja ne tuli useesti vastaan olin mielessƤ et mikƤ on ongelma : D kattovat koko ajan pƤƤstƤ varpaisiin ei mikƤƤn voinut olla vaatteissa ainakaa oudosti ku oli farkkulegginsit,mustat saappaat ja valk. huppari h&m.. en ymmƤrrƤ niit mut kyylƤtkƶƶ rayhas mut itsetunto laski taas :/ mutta sitten vƤlillƤ nousi en katsos ole mikƤƤn kovin langan laiha :( ehkƤ samakokoinen kuin sinƤ tai isompi :D mutta sinƤ olet normaalikokoa !

    VastaaPoista
  4. Mite Mikaela onkos sinun kaveri piiriti ihan ikƤ luokista laidasta laitaan ? vai voitko edes olla ala-ikƤsen kaveri.. tuta mietin vaan kun olen itse kohta 16.v ja minulla oli 18.v kaveri ja sitten hƤnen kaverinsa alkoivat ahdistua siitƤ kun kaverini oli kanssani ja minusta se tuntui tyhmƤltƤ ei ikƤ vƤlttƤmƤttƤ kerro sitƤ millainen olet :)

    VastaaPoista
  5. laihistatko kuvissa?

    VastaaPoista
  6. NƤytƤt laihemmalta. :o NƤtti asu ja nƤtti vyƶ ! Ja nƤtti Mikaela. <3

    VastaaPoista
  7. onko susta oikeasti noin sairaalloinen laihuus kaunista (eka kuva)?

    Kuka sais sut ymmƤrtƤmƤƤn kuinka kaunis oikeasti olet? :(

    VastaaPoista
  8. pakko kyllƤ sanoa ettƤ tuo eka kuva on aika nam.. mutta nƤytƤt hoikalta noissa kuvissa, tai sitten oot humps laihtunu. pieni kateellisuus kyllƤ purasee, mutta tsemppiƤ sulle, oot hirveen nƤtti tyttƶ, toisaalta ymmƤrrƤn sua ja toisaalta itkettƤƤ ihan sun puolesta. ♥

    VastaaPoista
  9. muistelin ettƤ ostit niitƤ piimax c + biotiini tabletteja sillon joskus, niin onko ne hyviƤ ja ootko huomannu tuloksia?(:

    VastaaPoista
  10. Anonyymi: kiitos :)

    Poff: ei saa :(

    Janina: NiimpƤ! Tollaset on niin syvƤltƤ. Ei tarvitse ku esim ite vahingossa vilkasta toista, niin hƤn alkaa tuijottamaan vittuilme naamalla pƤƤstƤ varpaisiin :( naiset on ilkeitƤ.

    Anonyymi: on mulla mua 3v nuorempiakin kavereita :) Oikeastaan harrastuksen kautta tutustunut. ja harvoin sitƤ huomaa ettƤ ne on nuorempia :) Ja totta se on, ettei ikƤ kerro vƤlttƤmƤttƤ mitƤƤn ihmisestƤ!

    Anonyymi: emt :D

    anna: kiitos :)

    Anonyymi: ikƤvƤ myƶntƤƤ ettƤ on :(

    jetta: voi kiitos :) mut ei saa itkeƤ mun takia!

    anonyymi: ON! suosittelen tosi paljon :) Mulla on hiukset kasvanut, tai otsiksen perusteella nyt vajaassa kuukaudessa aikalailla sen 4cm. Tosi tyytyvƤinen oon :)

    VastaaPoista
  11. Oot laihtunu ihan sikana!!! Oot kohta muakin laihempi! (Oon joissain keskusteluissa aina hƶpissy jotain omasta painostani/verrannu meitƤ tmv) :D

    VastaaPoista
  12. Tutuista tunteista kerroit postauksessas. Itse olin pienenƤ pyƶreƤ, laihdutin alipainoiseksi ylƤasteikƤisenƤ ja nyt 19 vuotiaana olen taas pyƶreƤ ja inhoan itseƤni. Haulaisin ravitsemusterapeutille. Voisitko kertoa miten pƤƤsisin sinne, kun en ole mikƤƤn laiha?

    P.S. Minun mielestƤ olet todella rohkea kun puhut noin aivoimesti syƶmishƤiriƶstƤsi. Ihailen sinua suuresti!

    VastaaPoista
  13. anonyymi: Aijaa :o

    Ciancia: kannattaa mennƤ puhumaan koulussa terkalle, jos et kƤy missƤƤn terapiassa. Aika nopeasti ne varmaan lƤhetteen sinne ravitsemusterapeutille tekisi, jos tuntuu ettƤ tilanteesi sitƤ vaatii. Rohkeesti vaan puhumaan :)

    VastaaPoista

Kiitos kommentistasi!

Kaikki asialliset kommentit julkaistaan.

Theme Designed By Hello Manhattan

Copyright

Copyright Mikaela Koskela