Berliinin postauksilla jatketaan. NƤhtƤvyyksiƤ oli sen verran paljon, ettƤ jaan ne muutamaan erilliseen postaukseen. Olimme ensimmƤisenƤ pƤivƤnƤ jo aamukahdeksalta perillƤ BerliinissƤ ja hotellihuoneeseen pƤƤstiin vasta puolen pƤivƤn jƤlkeen. KƤvimme viemƤssƤ tavarat sƤilytykseen hotelliimme, syƶmƤssƤ ja siitƤ suuntasimme ihan Potsdamer Platzin lƤhellƤ olevalle Euroopan murhattujen juutalaisten muistomerkille eli Holocaust Memorialille.
NƤky oli todella pysƤyttƤvƤ ja kaikessa kolkkoudessaan muistomerkki oli todella upea. BetonineliƶitƤ on muistomerkissƤ yhteensƤ 2 711 kappaletta. Itse en voi kƤsittƤƤ uskontoihin (tai seksuaalisuuteen) liittyvƤƤ vihaa ja aivan tajutonta, ettƤ toisen maailmansodan aikana murhattiin reilusti yli puolet Euroopan Juutalaisista. Upeaa, ettƤ Juutalaisille on rakennettu nƤinkin nƤyttƤvƤ muistomerkki keskelle miljoonakaupunkia.
MuistomerkiltƤ oli vain muutaman minuutin matka Brandenburgin portille, josta pystyi myƶs bongaamaan ValtiopƤivƤtalon katon nƤyttƤvƤn lasikupolin. BerliinissƤ muuten rakennetaan ja remontoidaan tƤllƤ hetkellƤ ihan kamalasti. Raivostuttaa, kun lƤhes joka kuvassa pilkottaa jotain nostureita tai muita rakennustarvikkeita :-D
Portti oli todella hieno ja kontrasti suht moderniin Berliinin katukuvaan oli kiehtova. Berliini on kaupunkina kunnon sekoitus uutta, vanhaa ja kaikkia mahdollisia tyylisuuntauksia. On kultauksia, lasikattoja, patsaita joka aikakaudelta ja yhdessƤ korttelissa voi olla lƤhes mitƤ tahansa rakennustyylejƤ sekaisin.
Ei kommentteja:
LƤhetƤ kommentti
Kiitos kommentistasi!
Kaikki asialliset kommentit julkaistaan.