Tanning party

tiistai 20. heinƤkuuta 2010

Rakastan ruskettunutta ihoa ja vaikka olenkin luonnostani perinteistƤ suomalaista ihonvƤriƤ tummempi, yllƤpidƤn rusketustani ympƤri vuoden.

Rusketusperheeni

Aurinkotuotteet
Nivean porkkana-aurinkovoide ja Evelinen porkkana-ƶljy, kummassakin suojakerroin 6
Hawaiian tropicin tan enchancer-rusketustehostaja, sekƤ Deep-aurinkoƶljy (kumpikaan ei sisƤllƤ aurinkosuojaa)

Suomen kesƤssƤ kƤytƤn yleensƤ suojakerrointa 6 (paitsi kasvoille joskus hieman suurempaa) ja ulkomailla aloitan usein suojakertoimilla 15 tai 20  kasvoille, dekolteelle ja olkapƤille, vatsaan ja selkƤƤn 10 ja jaloille ja kƤsille 10 tai 6. Loman loppu menee useimmiten 6 ja 10 suojakertoimilla.

TƤytyykin ennen Kreikan lomaa kƤydƤ ostamassa pari isommilla suojakertoimilla varustettua aurinkovoidetta :-)

Auringon oton jƤlkeen
KƤytƶssƤ on Hawaiian tropicin after sun, jonka olen todennut todella hyvƤksi. ViilentƤƤ ja kosteuttaa

Solariumkosmetiikka
Solariumiin laitan Australian goldin Sinfully black-voidetta, joka tehostaa ja nopeuttaa rusketusta sekƤ antaa tummemman vƤrin.

Solariumissa kƤyn yleensƤ kausittain 10kerran kortin verran. Talvisin ennen jotain tapahtumaa, kuten risteilyƤ, kesƤn alussa ja pitkin kesƤƤ, niin kauan kun kortti riittƤƤ Nyt aion syksyllƤkin yllƤpitƤƤ rusketusta solariumin avulla. KƤyntejƤ mulla tulee varmaan tƤnƤ vuonna sellanet 30.

Aloitan yleensƤ 7minuutilla, toisella kerralla 9-10min, kolmannella 13minuuttia ja vasta sitten maksimin, eli 15minuuttia, joka on vakkarisolkussani maksimiaika uusien lamppujen takia. KesƤsin, jos oon kerennyt jo vƤhƤn ruskettumaan, aloitan sillƤ 9 tai 10min ja siitƤ suoraan ehkƤ jo 15minuuttiin. Kolmannen kerran jƤlkeen alan sitten olemaan joka kerta sen maksimiajan.

Itseruskettavat
Helena rubinsteinen kasvoille ja vartalolle tarkoitetut itseruskettavat ja Doven vartalolle ja kasvoille tarkoitetut sƤvyttƤvƤt kosteusvoiteet.

Itseruskettavia kƤytƤn harvemmin, lƤhinnƤ silloin kun aika ei riitƤ tarpeeksi syvƤƤn rusketukseen muilla keinoilla. Esimerkiksi ennen juhlia tai Cheerleding-kisoja/nƤytƶksiƤ olen saattanut laittaa pari kerrosta itseruskettavaa.

Doven sƤvyttƤviƤ olen kƤyttƤnyt suht laiskasti, lƤhinnƤ silloin kun muistan. Tuo kasvoille tarkoitettu on silti enemmƤn kƤytƶssƤ, koska siinƤ on 15suojakerroin ja sopii hyvin myƶs auringonottoon. Mutta suosittelen noita Doven sƤvyttƤviƤ voiteita. Toimii! :-)

12 kommenttia:

  1. Heippa!

    Miten uskallat kƤydƤ solariumissa jopa 30 kertaa vuodessa? o_0 Eikƶs suositus ole enintƤƤn 10 kertaa vuodessa? Toisaalta sulla on tummempi iho, niin kaipa se kestƤƤ. Itse palaisin varmaan heti :D

    VastaaPoista
  2. Hei Mikaela !

    Oon lukenu sun blogias melkeimpƤ alusta asti, ja se on aina ollu mun lempiblogi. Sulta saa mahtavia neuvoja/vinkkejƤ ja oot hieno ihminen! :-)
    Jatka vain samaan malliin, tulen iiihan varmasti lukemaan blogiasi niin kauan kun sitƤ jaksat vain yllƤpitƤƤ. :-)

    Itseasiassa sinun "innoittamana" rohkenin lopuksi tekemƤƤn oman (vielƤ vƤhƤn keskenerƤisen) lifestyle blogin.
    Ja jos viitsit niin pyytƤisin sinun mielipidettƤsi.

    http://fairytalebytiina.blogspot.com/

    VastaaPoista
  3. Heippa! MissƤ tuota Australian Goldin Sinfully blackia myydƤƤn? :)

    VastaaPoista
  4. VƤhƤnkƶ sulla on paaaljon noita voiteita sun muita ! Innostutit mutkin kattomaan vƤhƤn noita tuotteita ja aiku noi Australian Gold - tuotteet niin ihanissa purkeissaki et aijaij :D
    PitƤis itekin sƤƤstƤƤ kai rahaa ja hankkia tollaset monipuoliset tuotteet mut sillei talveks.

    VastaaPoista
  5. Moi !
    Ootko kokeillu ikinƤ Hawaiian tropic Sun Dial- itsestƤƤnruskettavaa? Jos, niin miten toiminut? =)
    Sun blogi on inspiroiva, jatka samaan malliiiin :)


    -Marianne

    VastaaPoista
  6. Kiva blogi! tƤytyy kƤydƤ useamminkin katsomassa. :)

    VastaaPoista
  7. MƤ tykkƤƤn noista Doven itseruskettavista, ne on edullisia ja oikeesti toimii :)

    Niin ja piti kysymƤni ettƤ paljon tollanen 10 kerran kortti solariumiin oikeen maksaa??

    VastaaPoista
  8. Eiks kerran solariumissa kƤyneellƤ ole 75% todennƤkƶsempi tuuri saada ihosyƶpƤ kun sellasella, joka ei oo ikinƤ kƤyny? Ennen kƤvin suht usein solariumissa, mut tollaset tiedot todella pelottaa :/ Vaikka ainahan se on ollut selvillƤ, ettƤ terveellistƤ se ei oo.

    VastaaPoista
  9. MƤ en kƤytƤ aurinkorasvaa, koska vaikka laitan suojakerroin esim 8: sia, niin en rusketu ollenkaan.
    Jos oon ilman en pala.
    Koita joskus ilman aurinkorasvaa :)
    ja se kuulma altistaa enemmƤ ihosyƶvƤlle..

    VastaaPoista
  10. Wow, solkussa 30 kertaa vuodessa! Ja siihen pƤƤlle vielƤ kesƤn rusketukset... Huh, mƤ en haluaisi olla sƤ parinkymmenen vuoden pƤƤstƤ, kun iho on pelkkƤƤ kurttua ja ryppyƤ.

    Kai tiesit, ettƤ aurinko (ja solarium) paitsi altistaa ihosyƶvƤn riskille, myƶs ihon ennenaikaiselle vanhenemiselle ja niitƤ vastaan ei ole olemassa mitƤƤn muuta "korjaussarjaa" kuin ennaltaehkƤisevƤt korkeat suojakertoimet ympƤri vuoden.

    KosmetiikkaihmisenƤ oli vaan ihan pakko vƤhƤn lƤksyttƤƤ :)

    VastaaPoista
  11. 10krt/vuosi solkussa = 7 kertaa suurempi riski melanoomaan. mites sit 30 kertaa.....

    VastaaPoista
  12. MistƤ olet lƶytƤnyt toa hawaiian tropic tan enhanceria? En ole missƤƤn pƤƤkaupunkiseudulla vielƤ nƤhnyt? :o

    VastaaPoista

Kiitos kommentistasi!

Kaikki asialliset kommentit julkaistaan.

Theme Designed By Hello Manhattan

Copyright

Copyright Mikaela Koskela